Kuld OMG 5 uger

Pizza giver mælk ude på terrassen

Dejligt at stå op til en tør og pøllefri hvalpegård i dag, hvor hvalpene bliver 5 uger! Yes, I like that! Men det er selvfølgelig også hårdt arbejde, for jeg ser og læser hvalpene hele tiden og tager dem straks ud, hvis de skal tisse eller pølle, enten hele flokken samlet eller enkeltvis. Og det kan godt lønne sig, for man sparer en masse aviser.
Hvalpene gennemgår flere stadier hos opdrætteren. De er lige gået fra nuttethedsstadiet til piratfiskestadiet. Hold da op, nu begynder deres tænder at smage på alt. Jeg har skrevet til mine hvalpekøbere, at næste gang, de kommer på besøg, så vil jeg anbefale sikkerhedssko uden snørebånd, hjelm, beskærerbukser og brynjehandsker. 🙂
Jeg er blevet helt vild glad for vores havestue, den er nemlig indrettet med alle mulige hvalpeting. Andre opdrættere har lånt mig en sansegynge, en hængebro og vippebrædt (tak Charlotte, Poul og Eva!!!). Hvalpene elsker at være i havestuen og tonser rundt og laver ballade, som små hvalpe jo skal.
Vejret er lidt blandet, så jeg forsøger ikke at have hvalpene ude i særlig lang tid, kun lige tissepølletid og så ind i havestuen. Her har jeg en indhegnet terrassevarmer stående, så det er virkelig dejligt.
Pizza er stadig utrolig sød til at give mælk og hygger med hvalpene i hundekurven.
ALLE HVALPE ER SOLGT.

Hov, der kom pludselig snevejr
Zsa Zsa og Pizza sover sammen.
Jeg vejer hvalpene hver fredag. De tager alle på som de skal.
Når døren bliver åbnet skynder hvalpene sig ud og tisser udenfor.
Havestuen er et hit med alle de redskaber.
Jeg står op kl. 5 om morgenen, får hvalpene ud og tissepølle og derefter går de amok i havestuen mens jeg sidder og får mig en stille kop kaffe eller to. Jeg kalder det hvalpeparadiset.
Nuttethedsstadiet er overstået, nu er det piratfiskestadiet.
Se selv, en piratfisk går til angreb 🙂
Okay, de er da lidt nuttede stadigvæk, her ligger de og hyggeputter i sansegyngen.

5 ugers portrætter:

CLOONEY
ZSA ZSA
ZOE
DIAZ
LOPEZ
DAMON

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s